entr
Youtube

Youtube

Youtube en kapsamlı ve en büyük.Video Paylaşım ve Barındırma Sitesidir.” 15 Şubat 2005’te 3 eski Paypal çalışanı tarafından kurulmuş ve Ekim 2006’da Google tarafından satın alınmıştır.


Youtube’a videolarınızı ekleyebilir, başkalarının eklediği videoları izleyebilir ve hatta bu videolara yorum yapabilirsiniz.

YouTube‘a video ekleyebilmeniz için, öncelikle kayıt yapmış olmalısınız, daha sonra da kullanıcı adınızla giriş yapmanız gerekmektedir.

Youtube’dan Google Adsense aracılığıyla yüklediğiniz videolarda reklam göstererek gelir kazanmanız mümkündür bunun için öncelikle adsense hakkında bilginiz olması gerekmektedir buraya tıklayarak  adsense sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz.

Youtube aracılığıyla birçok video yayıncısı reklam veren kişiler sayesinde videolarında o kişilerin reklamlarını göstererek gelir elde ediyor yalnız bu reklamları youtube kendisi ayarlıyor biz kendimiz şu kişinin şu reklamını yayınlıycaz demiyoruz. ve reklamlara tıklama başına youtube bize adsense aracılığıyla tıklama başına gelirimize göre belli bir gelir sağlıyor.

Youtube’a eklediğimiz videoların ticari kullanım haklarını kanıtlayabilmemiz gereklidir. videolarınızın özgün olması hem youtube’dan telif hakkı uyarısı almamanız için hemde size ait bir videodan para kazanmanız açısından daha iyidir ileride özgün olmayan videolarınız için telif hakkı uyarısı alırsanız kanalınız spam olarak algılanır ve youtube spam olarak algıladığı kanalları sonlara doğru attığından videolarınızn izlenmeleri direk düşmeye başlar.

Videolarınızın illa özgün olması gerekmez yalnız telif hakkı kurallarına dikkat etmeniz gerekir ve bazı videolar telif hakkı ile korunuyor. videoyu yükledikten sonra video yöneticisi kısmına gelin videolarınızın yanında “Eşleşen 3. taraf içeriği” gibi yazı görürseniz o videoyu hemen silin yoksa adsense hesabınızda tehikeye girebilir.

Videolarınızı yükledikten sonra bu videolarınızı para kazanma için aktif edip bir adsense hesabıyla ilişkilendirmeniz gereklidir. ve videolarınızın 10. saniyesinde gözüken reklamlara tıklayan kullanıcılar sayesinde gelir kazanırsınız ve kesinleşmiş kazançlar adsense hesabınıza ayın 10’u ile 14’ü arasında eklenir ve toplam bakiyeniz ödeme eşiğine ulaştıysa ödeme alırsınız.

Kesinleşmiş YouTube kazançlarını, AdSense hesabınızda bulabilirsiniz. Önceki ayın kesinleşmiş YouTube kazançları, AdSense hesap bakiyenize ayın 10’u ile 14’ü arasında eklenir ve toplam bakiyeniz ödeme eşiğine ulaştıysa o ay ödenir.

Youtube kazançlarınızın günlük tahmini kazançları ve finansal performansınızı görüntülemek için Youtube Analytics kısmını inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*