entr
Windows Phone

Windows Phone

Windows Phone Microsoft’un yazılımcıları tarafından geliştirilmiştir ve Windows Mobile serilerinin devamı olarak üretilen işletim sistemidir. 2010’un Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi’nde ilk kez söylenen sistem; Windows Mobile’daki kurumsal kullanıcı kitlesine kıyasla Windows Phone’da hedef kitlesi Microsoft tarafından sadece son kullanıcılar olarak kararlaştırılmıştır.


21 Ekim 2010’da Avustralya, Avrupa,Yeni Zelanda ve Singapur ’da; 8 Kasım 2010’da Kanada ve Birleşik Devletler’de 24 Kasım 2010’da Meksika’da; ve 2011’in ilk tarihlerinde Asya’da kullanıma sunuldu.

2004 yılında başlayan ve Windows Mobile serisinin güncellemesi olan Photon kod adlı sürümün geliştirilme süreci çok yavaş olduğundan iptal edilme kararı alındı. 2008’de, Microsoft Windows Mobile yazılım ekibini yeniden bir araya getirdi ve yeni bir işletim sistemi yapma çalışmalarına başladı. 2009 yılında Windows Phone ismi ile duyurulacak olan sistemin geliştirme aşamasının yavaşlığı sebebiyle Microsoft ilk olarak Windows Mobile 6.5’u geliştirdi ve duyurdu.

Microsoft, 15 Şubat 2010 tarihinde Barcelona’da yapılan Mobile World Congress etkinliğinde resmi olarak Windows Phone 7 Series’i tanıtmıştır. 15 Mart 2010 trihinde MIX etkinliğinde ise detaylarını açıklamıştır, 16 Eylül 2010 tarihinde ise final SDK’sını yayınlamıştır. İlk sürülen ismin (Windows Phone 7 Series) çok anlamsız ve fazla kelime olması sebebiyle “Series” kelimesini çıkarma kararı alınmış ve yalnızca Windows Phone 7 olarak kalması kararlaştırılmıştır.

11 Ekim 2010 tarihinde Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Samsung, Dell, HTC ve LG tarafından üretilmiş olan 10 adet Windows Phone 7 mobile telefonu tanıtmıştır. Bu cihazlar 21 Ekim 2010 tarihinde Avustralya ve Avrupa’da, 8 Kasım 2010 tarihinde ise ABD’de tamamen satışa başlamıştır. Bu cihazlar 30 ülke ve 60 operatör tarafından ulaşılabilir durumdaydı. Windows Phone 7.5 Mango sürümü ile önceden ek üretici olan ZTE ,Fujitsu ve Acer da partner olmuştur.

2011 Mobile World Congress‘inde Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Windows Phone cihazlar için Mango adlı güncellemeyi resmi olarak kamuoyuna duyurmuştur. Bu güncelleme ile Windows Phone 7, People Hub’da Twitter entegrasyonuna sahip olmuştur Windows Live Sky Drive girişi mümkünleşmiştir, Internet Explorer 9’un mobil sürümüne, ve üçüncü-parti yazılımlar için çoklu görev desteğine, sahiplenmiştir. Bu güncelleme mevcut olan tüm Windows Phone 7 kullanıcıların cihazları için kullanıma açılmıştır.

Windows Phone uygulamalarının indirmek için geliştirilen Windows Phone Marketplace 35 ülkede kullanıcılarla paylaşılmıştır.

2012’de “Tango” isimli bir güncelleme kullanıcılara sunulmuştur. Bu güncelleme ile hatalar düzeltilmiş, düşük özelliğe sahip olan akıllı telefonlar da Windows Phone ile çalışabilmeye başlamıştır. İlk Windows Phone 7 Tango’lu cihaz Nokia Lumia 610 olmuş ve bunu NFC desteğine sahip Nokia Lumia 610 NFC izlemiştir.

Windows Phone 8

Microsoft, ne tarz yenilik getireceğinde kararsız olduğu, Windows Phone 8 mobil işletim sistemini kullanıcılarına tanıttı. Windows 8 işletim sistemini kullanan Surface tabletlerini tanıtan Microsoft, aynı hafta içerisinde Windows Phone 8’in de tanıtımını yaparak geleceğe yönelik yapılanmalarını göstermiş oldu.

Windows Phone 8, Windows 8 ile uyumlu olarak tasarlandı. İkisi de birbirlerinin parçasıymış gibi çalışacağı için ikisi arasında uygulama ve senkronizasyon konusunda hiçbir zorluk da olmayacak. Aslında Apple’ın iOS ve Mountain Lion ile kurmaya çalıştığı yapının çok daha üst modelinin Microsoft tarafından yapılabildiği söylenebilir. Çünkü iOS uygulamaları Mac’te çalışmıyorken Windows 8’in tüm uygulamaları WP8’de çalışacaktır..

Windows Phone 8’de Gelen Yenilikler

Microsoft’un en önemli gelişmelerinden biri de uygulama noktası. Windows 8’e uygulama geliştiren yazılımcıların çok kolay bir şekilde Windows Phone 8’e de uygulama geliştirilebileceği belirtiliyor. aralarında Türkçe’nin de bulunduğu çok fazla dil desteği de gelmektedir.

Windows Phone 8’in arayüzüde değişti. Artık iki büyük kutu ile sınırlı kalmayacak. çok daha fazla kutu ekranda gözükebilecek olması kullanıcılarını sevindirecek. Yenilenen arayüzün çok daha kullanışlı hale geldiğini bildirmek gerek.

NFC desteği bulunan WP8 telefonlar, Surface tabletler ile artık çok kolay bir şekilde veri transferi yapabilecek. NFC sayesinde cihazları birbirine yakınlaştırmak, yeterli olacak. WP8 ile çift çekirdek başta olmak üzere işlemci teknolojileri de desteklenmiş olacak.

Windows Phone 8, daha yüksek ekran çözünürlüklerini de desteklemektedir. Eski sürümler en fazla 480×800 piksel desteklerken, Windows Phone 8 ile 1280×768 HD ve 1280×7720 çözünürlükler de desteklenmektedir. Windows Phone 8, ayrıca 64 çekirdeğe kadar destek vermektedir, eski uygulamaları, NFC’yi, 64 Bit’i ve MicroSD’yide desteklemektedir. Windows Phone 8 kullanıcıları cihazın çıkışından itibaren Over The Air tarafından yapılacak olan güncellemeleri en az 18 ay hiç bir kesintiye ve aksaklığa uğramadan güncelleme desteğine sahip olacaklar.

Windows Phone 8 kullanıcılarıyla paylaşılacak olan diğer bir özellik ise Başlat ekranının yenilenmesidir. artık ekranda üç farklı boyutda “Tile” (Karo) ekleyebilme imkanı bulunacaktır. Yenilenen Başlat ekranı, Windows Phone 7.5 sürümüne sahip çoğu cihaz için ve Windows Phone 7.8’de de bulunacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*