entr
Windows Forms Solution

Windows Forms Solution

Windows Formda Solution’larla yani pencerelerle çalışmaya başlıyoruz. Öncelikle 1 tane form uygulaması açıyoruz nasıl açıldığını bir önceki konuda anlatmıştık. Öncelikle Visual Studiodaki kullanacağımız  pencerelerden bahsedelim;
Solution Explorer Penceresi: Bu Pencerede yaptığımız çalışmalar görüntülenir. Açtığımız uygulamalar, eklediğimiz referenceler ve uygulamaların diğer dosyaları bu pencere altında bulunur.
Toolbox Penceresi: Bu pencere ile uygulamamızda kullanacağımız nesneleri eklemek için kullanılır. Hazır kontrolleri bu pencere sayesinde kolayca yapabiliriz. Bu pencere Form uygulamamızın Design kısmında aktifleşir.
Properties Penceresi: Form uygulamamıza eklediğimiz Toolbox nesnelerinin kontrollerini bu pencerede yapabiliriz. Ayrıca tüm uygulamamızın özellikleri bu pencerede görünmektedir. Toolbox nesnelerini Form uygulamamıza ekledikten sonra eklediğimiz Toollbox nenesine tıklayıp Properties alanını açıp Yan sekmelerinden Events seçeneğine tıklayarak çıkan listede kullanmak istediğimiz metoda tıklayarak o toolbox nesnesi ile ilgili bir olay oluşturabiliriz. Aşağıda bazı events metotlarını kullanarak örnek yapacağız.


Properties penceresi ile Form uygulamamıza eklediğimiz bir toolbox nesnesinin Örneğin eklediğimiz butona tıklayıp properties penceresinden butonun yerini sabitlemek için Dock ayarımıza tıklayıp belirli seçenekleri seçebiliriz.

Dock

Yine properties penceresinden butonumuzun yerinin sabit kalması için Anchor  ayarımıza tıklayıp sağ, sol, üst, alt seçeneklerinden birisini veya birilerini seçebiliriz.

Anchor

Properties penceresinden Events sekmesine gelerek butonumuzun mouse enter metoduna çift tıklayarak gelen kod alanına mouse ile butonun üzerine gelince ne yapacağını kod satırlarına yazabiliriz. Yine aynı şekilde mouse leave metodu ile de butonun üzerinden mouse’u çektiğimizde çalışacak kodları çift tıklayarak çalışacak kodları yazabiliriz. mouse hover metodu ile mouse üzerine geldiği zaman gerçekleşir, mouse enter ile aynı işlemi yapar yalnız mouse enter daha hassastır.

Örnek

{private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
//buton1 tıklandığı anda bu metot çalışır.
}
private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
MessageBox.Show("Merhaba Ziyaretçi...");
}
private void button1_MouseEnter(object sender, EventArgs e)
{
//button1'in Textini (üzerindeki yazıyı değiştirdik.)
button1.Text = "Geldin";
//button1'in arkaplan rengini siyah yaptık.
button1.BackColor = Color.Black;
//button1'in yazı rengini beyaz yaptık.
button1.ForeColor = Color.White;
}
private void button1_MouseLeave(object sender, EventArgs e)
{
button1.Text = "Çıktın";
button1.BackColor = Color.Bisque;
button1.ForeColor = Color.Violet;
}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*