Windows 10

Windows 10

Telefonlar, tabletler ve tüm PC’lerde aynı şekilde çalışacak olan yeni işletim sistemi, Windows 10 artık piyasada, Windows 8’in yapamadıklarını yapmak için tasarlanmış bir işletim sistemi.


Windows 10’un tanıtımı daha çok kurumsal tüketiciye yönelik yapılırken, Microsoft yeni işletim sisteminin, hali hazırda Windows 7 ve XP kullanan milyonlarca çalışan için de ilgi çekici olacağını belirtti.

Bu yazımızda Windows 10 ile ilgili bilinmesi gereken, hakkında sorulan soruların cevaplarına kadar birçok maddeyi sizler için getirdik.

Neden Windows 10?
Yeni işletim sistemi duyurulmadan önce çoğu kişi isminin Windows 9 olarak gelmesini bekliyorduk. Ancak Microsoft, yeni işletim sisteminde bir yeniliğe imza attı. İşletim Sistemleri Grubu Genel Müdürü Terry Myerson, “Sırayla artan bir ürün geliştirmiyoruz.” derken, Microsoft’un OneNote, OneDrive ile benzer şekilde tek bir Windows deneyimi için “Windows One” ismini düşündüğünü, ancak ismin uzun zaman önce genç Bill Gates tarafından kullanıldığını belirtti.

Sonuç ne olursa olsun, yeni Windows’un adı Windows 10 olacak ve Myerson, “Windows 10’u son haliyle gördüğünüz zaman, böyle bir ürün ailesi için seçilmiş en uygun ismin bu olduğunu anlayacaksınız” diyerek Microsoft’a güvenmemiz gerektiğini vurguluyor.

Windows 10’da Başlat menüsü olacak mı?
Çoğu kullanıcı için Windows 8 de bulunmayan başlat menüsü büyük bir eksiklikti. Windows 8’in üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen kullanıcılar hâlen Başlat menüsünün eksikliğinden yakınıyor. Bu şikayetleri dikkate alan Microsoft da, Windows 7’nin Başlat menüsü ile Windows 8’in Başlat ekranını birleştirerek, kullanımı oldukça kolay yeni bir Başlat menüsünü kullanıcıya sundu. Hem kutucukların, hem de menünün tamamı ekran boyutlarınız el verdiğince yeniden boyutlandırılabiliyor. Teknik önizleme sürümünden gördüğümüz kadarıyla yeni menünün çok kullanışlı olacağını söyleyebiliriz.

Hangi cihazlarda çalışacak?
Windows 10, tüm cihazlarda çalışacak. Microsoft, lansmanda Windows 10’un bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer ürün gruplarında aynı şekilde çalışacağını açıkladı. Myerson, “Windows 10, ‘Nesnelerin İnterneti’ne ait minicik cihazlardan, dünya genelindeki dev kurumsal veri merkezlerine kadar her türden cihazla uyumlu olacak. 4 inçlik ekranlardan, 80 inçlik ekranlara kadar Windows 10 çalışabilecek.” diyor.

Yeni uygulamalar nasıl görünecek?
Windows 8 ile tanıdığımız yeni tarz uygulamaları açtığımızda, uygulama tüm ekranı kaplıyor ve kenara taşımak haricinde boyutlandırma seçeneği bulunmuyordu. Windows 10 ile birlikte bu uygulamalara pencere seçeneği gelecek ve metro tarzı uygulamaların da pencere boyutlarını istediğiniz şekilde düzenleyip, ekranda taşıyabileceksiniz. Eski tarz uygulamaları da, dilerseniz modern uygulamalar şeklinde kullanabileceksiniz.

Diğer yenilikler nedir?
Windows 10 ile birlikte OS X’ten tanıdığımız Görev Kontrol penceresine benzer bir alan gelecek. Böylece ekrandan geriye doğru kaçıp, bilgisayarda açık olan her programı tek bir ekran üzerinden görebileceksiniz.
Bunun dışında birden fazla masaüstü konfigürasyonuna sahip olabilecek ve bunların hepsini açıp aralarında kolaylıkla geçiş yapabileceksiniz.

Dokunmatik ekran desteklenecek mi?
Windows 8’deki yaklaşımı daha çok dokunmatik üzerine olan Microsoft, Windows 10’da geri adım atmasına karşın dokunmatik ekrandan vazgeçmiş değil. Yine laptop ve masaüstü bilgisayarların ekranındaki dokunmatik özellikleri kullanabilecek, parmağınızla kaydırma yapıp ekrana yaklaşabilmeniz Windows 10’dada mümkün olacak.

Windows 10’dan sonra yeni bir Windows sürümünün gelmeyeceğini de belirtelim. Microsoft artık işletim sistemini bu temele oturtacak ve sürekli gelecek küçüklü büyüklü güncellemeler ile iyileştirmelere gidecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*