entr
WebOS

WebOS

Palm bünyesinde geliştirilen WebOS işletim sistemi ilk olarak 6 Ocak 2009 tarihinde duyurulduğunda, bu adımın kısa sürede bu kadar çok konuşulacağını kimse tahmin etmiyordu. Zaten Palm kendi takipçileri olan ve kısıtlı sayıda cihaz üreten bir firma iken, WebOS’in çok önemli başarılara imza atması pazarın etkili ağızlarını da pek etkilememişti.


Palm hâlâ ciddi bir ilerleme yakalamış değil ama WebOS artık çok daha güçlü ve diğer rakiplerine baş kaldıran bir mobil işletim sistemi. Öyle ki Palm artık Windows Mobile’dan vazgeçmiş ve son teknoloji ürünü akıllı telefonlarını tamamıyla WebOS’e emanet etmeye karar vermiştir.

Kullanici Arayüzü

WebOS’un dikkat çeken en önemli yanı görsel arayüzleri ve menü efektleri. Herkes tarafından kabul edilen bu durum, WebOS’i diğer rakipleri karşısında bir adım öne geçirmekte yardımcı oluyor. Detayları daha keskin, göz alıcı ve kolay arayüz, sistem ile mükemmel bir uyum içinde çalışıyor.

kullanıcı arayüzü 11271529058

 

Alışılmış mobil işletim sistemi ışığından sapmayan sistem, kullanımı çok kolay kısa yolları ve optimum dokunmatik ekran performansı ile de başarısını ön plana çıkarıyor. Palm’ın WebOS’in geliştirilmesi noktasında Android’den ilham aldığı iddiaları da ayrı bir konu. Her ne kadar durum böyle bile olsa WebOS’in kullanıcıya hitap eden yüzündeki başarısı ve sadeliği, geliştirme esnasındaki tüm konular için iyi ki dedirtmeyi hak ediyor.

Linux Çekirdegi Ve Donanim

Monolithic Linux çekirdeğini kullanan WebOS aşırı derecede hızlı ve güçlü. Ancak sistemin Linux tabanlı olması, kaynak kodlarının açık olduğu anlamına gelmiyor. Palm, bazı kaynak kodları kapatmayı tercih etmiştir. Ancak bu durumun ilerleyen zamanlarda değişebileceğini belirtmiştir ve kapıyı açık bırakmayı tercih etmiştir.

Web Deneyimi

WebOS modern bir akıllı telefonda bulunması gereken çok fazla özelliği üzerinde barındırıyor. Son dönemdeki en önemli belirleyici özelliklerden biri de akıllı telefonların internet başarısı, WebOS de bu konuda WebKit tabanlı web tarayıcısı ile fazlasıyla başarılı. Chrome ve Safari’nin yanı sıra Android ve Symbian’da kullanılan bu tarayıcı, çok fazla web standardına destek veriyor. Bunun yanı sıra WebOS tarayıcısı .pls dosyaları gibi birçok dosya tipini tarayıcı üzerinden oynatabilmeye de fırsat tanıyor.

Yazilim Gelistirme

WebOS’in en önemli ve güzel özelliklerinden biri ise “Synergy” adıyla bilinen bir özelliktir. Bu özellik sayesinde üçüncü parti yazılımlarla sistem uygulamaları arasında iyi bir bağlantı sağlanmış. Bu sayede Facebook, Gmail, Yahoo! hesaplarına bağlanabilir ajanda, kişi listesi, gibi bilgilerinizi web hesaplarınızla eşleştirebilirsiniz. Bu özellik sayesinde anlık iletiler ve kısa mesajlar aynı arayüzle aynı yöntemle görüntüleniyor ve bu verilere aynı yerden istenildiği zaman ulaşmak mümkün olmuştur.

Multimedya ve Eglence

Akıllı telefon kavramı ile özdeşleşmiş firmalardan biri olan Palmtabiri bu konuda yılları bulan tecrübesini konuşturmuştur. Sistemin işlevselliğinden daha çok eğlence ve çoklu ortam özellikleri de arka plana atılmamış. Özellikle sosyal ağ entegrasyonları her yerde karşımıza çıkmaktadır. Yüklü bir çok bileşen ve sistemin içinde tamamen gömülü olarak çalışan uygulamalar, WebOS’i çok daha güçlü yapıyor.

multimedya1271529225

Sistemde Tam Yetkinlik

WebOS, için daha önceden tüm detaylar sistemli ve planlı bir şekilde kurgulanmış. Bu duruma en güzel kanıt Universal Search adı verilen özelliktir. Sıradan bir arama motoru gibi görünen bu özellik ayrıntısına indikçe kalitesini belli etmektedir. Bu arama kutusu, yazdığınız anahtar kelimeyi o anda tüm sistem verilerinde ve üçüncü şahıs yazılımların veri tabanlarının içinde arıyor. Aslında bu özellik birçok mobil işletim sisteminde de görülmüştü. Ancak WebOS öyle iyi bir iş çıkarmış ki cihazda bulunan tüm içeriği tarayarak tamamen önümüze sunmaktadır.. Üstelik bunun öncesinde hiçbir şekilde indeksleme işlemi yapmadan gayet hızlı bir şekilde görevini yerine getiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*