entr
Android

Android

Her ne kadar bir çok insan Android işletim sisteminden iyi anladığını söylese de internette bir çok kullanıcı “Android nedir ?” diye arama motorlarında aratıyor, Bu nedenle android’in tanımını ve Android işletim sisteminden bahsedicez bu yazımızda.


Nasıl ki bilgisayarınızda birçok programı windows işletim sistemi gibi işletim sistemler aracılığıyla kullanıyorsunuz  işte Android işletim sistemi de aynısını akıllı telefonlar için yapıyor.

Android telefonlarda kullanılan uygulamalar ise Google’ın açık kaynak kodu uygulaması sayesinde dileyen herkes tarafından üretilebiliyor. Bu uygulamaları hazırlayanlar büyük şirketler olduğu gibi SDK(Software Development Kit / Yazılım Geliştirme Aracı) adı verilen programı edinerek uygulamalar hazırlayan ve bu uygulamalara reklam almak suretiyle para kazanan bireyler de olabilir. Androidli telefonlar için Google Play’den ücretli veya ücretsiz birçok uygulama edinebilirsiniz. Şu anda akıllı telefon piyasasının neredeyse dörtte üçünü androidli telefonlar oluşturuyor. Diğer telefon işletim sistemleri ise başta IOS, Windows Phone ve Blackberry nin tıpkı Apple gibi kendi telefonları için geliştirdiği Blackberry OS olarak sıralanabilir.

Neden Android ? 

Diğer işletim sistemleri ile karşılaştırıldığında Android kullanıcılarına çok geniş imkanlar sunmaktadır. Telefonun birçok özelliğini ve işlemlerini daha iyi kontrol edebilirsiniz. Yazılım geliştiriciler öncelikle daha geniş kitlelere hitap etmek istedikleri için hazırladıkları uygulamaları sunacakları platformlar arasında Android ve IOS her zaman önceliklidir. Bazı firmalar  Windows Phone işletim sistemi için içerik geliştirmeyeceklerini açıklamışlardır. Yani bir diğer sebep çok fazla içerik, Bununla birlikte telefonaROOT atmak suretiyle telefonun işlemci hızına kadar neredeyse her şeyini kontrol etme imkanına sahip olmanızdır. Yani ÖZGÜRLÜK.

Android İşletim Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları

Android temel olarak Linux tabanlı bir yazılımdır. IPhone machintosh tabanlı, windows phone da windows tabanlıdır. Bu durum Androidin zayıf yanlarından birini teşkil etmektedir. Çünkü Android Linux üzerinde çalışan Sandboxed(kum havuzu) bir yazılımdır. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni, çocukların oynadığı kum havuzlarını gözünüzün önüne getirirseniz eğer, oyun alanı havuzun sınırlarına kadardır. İşte tıpkı bu çocuğun alanının sınırlı olması gibi Androidin alanı da Linux un sınırları kadardır. Orta düzey bir kullanıcı için ise bu çok büyük bir sorun teşkil etmeyecektir. Android ile ilgili eleştirilen bir diğer konu ise bir çok farklı üreticiye sunulduğundan dolayı programda zaman zaman kararsızlıklar yaşanmasıdır. Apple firması belirli sayıda model üreterek bunlara uygun yazılımlar geliştirirken Google Android yazılımını hazırlarken birçok farklı telefonda, farklı işlemciler, ekranlar vs. ile birlikte kullanılacağı için programı hazırlamak daha karmaşık hale gelmektedir. Bunun sonucunda da bazı telefonlarda zayıf performans gözlemlenebilmektedir.

Her sistem gibi Android de mükemmel değil belki ama şu an telefon piyasasında ihtiyaçlarınıza en iyi cevap verebilecek olan sistem de kesinlikle Androiddir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*